„Художникът цели да възпитава, предупреди и донякъде изплаши съвременниците си“

Популярни статии

бр. 6/2025

Разговор с художника Филип Попов

 

Филип Попов, от цикъла “Paleomatic”, 2024

Работите в много широк диапазон на визуалните изкуства – графика, графичен дизайн, живопис, графично изкуство… Как се съвместяват всички те в работата Ви на художник и защо изпитвате нужда да търсите различни форми на изразяване в творбите си?
Художниците винаги са се изразявали в много жанрове в изобразителното изкуство и дизайна. Рисували са картини, гравирали са графики, правили са стенописи, декорации, изящни съдове, скулптури, книги, бижута, сценографии, сгради, а някои нам добре известни – дори и оръжия и бойни машини. Чак в началото на двайсети век започват да се специализират и обособяват в отделните жанрове. Аз поради интерес, възможности, желание и необходимост продължавам традицията.

Темата за технологиите, машините, изкуствения интелект присъства интензивно в творбите Ви. Каква е интуицията Ви за ефекта им върху човека и човешкия свят в близко бъдеще? А върху изкуството?
Започнах да работя върху техническата сингулярност (тоталното надмощие на машините върху човека) още в края на осемдесетте години на миналия век, когато бях много млад.
Оттогава развивам тази тема и за наше щастие или нещастие, сме свидетели на скока на технологиите и първите активни проявления на изкуствения интелект. За първи път показах творби на тази тема в изложбите ,,Паралелна реалност“ и ,,Стратегическа романтика“ в началото на деветдесетте години. Оттогава съм направил повече от 30 самостоятелни и съм участвал в общи изложби. Мога да кажа, че от ранните си години предчувствах взрива на дигиталната ера, на която сме свидетели и живи участници. Нещата се развиват с такава скорост, че човешкият ум, навици и битие изостават и продължават да живеят в една ,,архаична“ епоха. Това не се променя с години, а с десетилетия и дори столетия.
Човекът не се променя, това се знае още от римляните.

Собствената Ви работа като художник също е много силно свързана със съвременните технологии. Какви възможности Ви дават те?
Удобството и силата на машините, които ускоряват процеса на работа в доскоро невиждана степен.

Творбите Ви са описвани с различни определени от наблюдатели и критици – като утопични, антиутопични, футуристични… Вие самият какво послание влагате в тях и какъв ефект върху зрителите търсите?
Когато показах за пръв път творчеството си пред публика, критиците определиха темите ми като „прекалено екзотични”, а сега те изглеждат много близо до заобикалящата ни реалност. Художникът, освен че показва своя необичаен и странен светоглед, цели да възпитава, предупреди и донякъде изплаши съвременниците си. Естетиката на машините е и естетика на ужаса, естетика на трансхуманизма и постхуманизма. В същото време съм и очарован от романтиката на възхода на машините.

Изглежда, че постоянно търсите нови посоки в работата си, отваряте нови теми. Върху какво работите в момента?
Чък Клоуз е казал – професионалните художници рисуват и рисуват, а аматьорите чакат да ги осени вдъхновение… Моят процес на работа е характерен с това, че работя върху няколко серии едновременно. Понякога това продължава с години. Така мога да си направя по-добра равносметка и да видя развитието на творбите си във времето. Дистанцията е много важно за твореца. Една от причините за правенето на изложби е и авторът да може да се погледне отстрани. Никога не съм спирал да рисувам и в последно време голямо удовлетворение ми носи техниката с китайски туш върху хартия. Това е медитация и пътуване във времето, потъване в дебрите и корените на природата, философията и живота. Откъсване от света, който много ме дразни… Нещо като бягство от Weltschmerz-а.
В момента рисувам черно-бели пейзажи, растения и природни структури. В същото време се връщам към серията „Ордери“, която е посветена и вдъхновена от фантастични архитектурни структури. Тя също така е много свързана с музиката. Оказва огромно влияние и подкрепа на творческия ми процес…

Зная, че въпросът е твърде обширен, но от Ваша гледна точка кои са най-интересните процеси в съвременното изкуство в момента?
На хоризонта се появяват невиждани и неочаквани етнически художници от Африка и Азия. За света на изкуството има още много неоткрити ,,континенти“. Напоследък се забелязва една силна тенденция на връщането на живописта. Някъде по-успешно, другаде по-формално. Но художниците отново взимат четката в ръка и подхващат стария занаят. Мога да пиша дълго за това, но сега нямам такава възможност.

Въпросите зададе АНИ БУРОВА

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img