Градът и жената в символистичната естетика на чувствата –   „Мъртвата Брюге” от Жорж Роденбах

Популярни статии

бр. 10/2025

Елвира Николова

 

„Мъртвата Брюге” (СОНМ, 2021) е приказка за меланхолната пустота на една неспособна да разхлаби пръстите си около сграбения блян страст, блян, разпръснат в различните посоки, в които личността, печално чувствен бродник в тираничен свят, блуждае в търсене на абсолютното. Символизмът в сърцевината си е разхищение, непрекъснато изтощение на субстанцията, опредметена в множество съществителни и сказуеми, конкретни и концептуални: себе си, другия, града, любене, желаене, страхуване. Единствено в него като художествено-психологична форма на същностно изражение се помещава тоталната пълнота на човека и явлението. Подемната сила на тази иманентна, но умишлено възпирана и потискана пълнота обуславя навлизането в периода на Модерността. Тази цялост е деструктивна, ала същевременно и животворяща – веднъж освободил се от условностите и обструкциите, човекът ще успее да се пребори за пълнокръвност в прекомерното, в безстрашието на чувствата.

Модерността в символизма е по същество призована от неустановената тъмнина на психоанализата. Пищността на възможностите й се разгръща заедно с дефинирането на безсъзнателното. Човекът е триединство между съзнание, свръхаз и id, чиято нагнетеност изкристализира не другаде, а в съдържанието на онова, което страстно желаем, но трябва да бъде избегнато на всяка цена – табуто. Символизмът обрамчва редица противоречия – между реалността и съновидението (темата за сънищата е ключова за З. Фройд), между реалността и вътрешната субективност, която има форми на дух и фантазъм, защото се ражда като противовес на реализма в литературата. Сама по себе си нетелесната дифузност на вътрешното преживяване предполага сриване на границите, разпад на канона, деформация на приличието. Символизмът, особено белгийският, е мистичен, траурен, плод на инсомнията на подсъзнанието, което се стреми да се освободи от парализата на нравствения императив. Той извежда космичните истини чрез препратки, неяснота и тайнствени знаци; разказва за човешкото състояние чрез намеци, чрез индиректно възбуждане на невербализирани все още усещания, чрез сугестия на формата и изображението. Никога нищо не се назовава с истинското му име.

Човекът е лабиринт от тревожни, отвъдни усещания; чрез символите, метафорите и алюзиите образът му се усложнява, напластява се, орнаментира се и с това усложняване се откъсва от материалното и се превръща в тайнствена призрачност. Дълго потисканият нагон за утвърждаване на себе си пропуква кататоничната сънливост с полюсната си разпътност. Азът се актуализира в разкъсването между пневматичността на настоящето и неговата преходност, между лъстта и болката, между разума и сексуалността, между ерос и танатос.  Затова за символизма е характерна една травматична, черна романтика на интроспекцията. Азът не може да бъде спасен. Обсебена от либидалните си кошмари, индивидуалността ще избере да се разтвори безутешна във възжеланото, вместо да живее в свят, който счита за твърде тесен и неестествен.

Символизмът възниква като реакция на позитивизма и материализма в епохата на огромен технологичен напредък. Налице са криза на вярата и експанзивен ексапизъм, търсещи собствен инструментариум за реализиране. Моралният „упадък” обаче е воден от продуктивна прогресивност, необходима за преминаването на света към новия век.

За Белгия, независима от 1830 г., самото положение в Европа обуславя възникването на една многослойна действителност. В себе си тя е много разностранна – съчетава изтънчените фламандски градове с традиция с валонските миньорски градове, печалния Боринаж и бедните селски области с разкошния дворец в Брюксел.

В белгийския символизъм литературата и изобразителното изкуство са тясно свързани, както впрочем и всички изкуства помежду си – това е т.нар. от  Бодлер correspondance. Символизмът се ражда в поезията от Маларме и в театъра чрез Метерлинк (силно ценени у нас и превеждани от интелектуалци като Гео Милев). След това се пренася в живописта. Художници символисти рисуват корици и илюстрации за писателите символисти. Художниците имат свой кръг, Les XX (Les Vingt), в който Жорж Роденбах често води беседи. Фернан Кнопф, най-големият мистик на Брюксел (силно повлиял Густав Климт и сецесиона), рисува илюстрациите за първото издание на „Мъртвата Брюге” (1892), подготвя и сценографията на театралната версия.

„Мъртвата Брюге” е седефена налудност, обрамчена в измамливата химера на неуловим фантазъм, на дълбинно желание за единение, за прилив, за физически подпечатък на правото да съществуваме; но обитава и прозрачна, полушизофренна обърканост между добро и зло. В сърцето на романа въздиша стъклената бистрота на освежителната свобода, съвършена и безскрупулна в своята диамантена суровост, резлива и рязка, а същевременно уязвима, чуплива мека, примирена.

„Мъртвата Брюге” е и фетишизъм на едно идолопоклонство, разцъфнало в аутистична двойственост на живеенето: отказ от, но и жадност за действителността; разтревожващо разцепване на личността; сляпа налудност на проникването, пресичаща се с умственото потъмнение на разума; колапс, рязък разпад, рухване, усмъртяване на себе си, но с неотстъпващ атавистичен порив на вкопчване в живота. Фиксация във фалшивата реинкарнация, в яденето на плътското – бунт, роден от слепота и заблуждение.

Юг Виан пропада в демоничната бездна на безмощието, на омекналото от греховност сладострастие, уязвяващо най-крехкото – усещането за самия себе си. Безсъзнателният отказ от завръщането в реалността е затаен в трепета на пулсиращата мекота на забравата, подобно на фатално блеснала перла, потънала в лигавата, сурова плът на мидата. Малодушното влюбване, което измъчва чрез убожданията на острия си трепет във възбудената плът на обичта, не иска да бъде унищожено; то ще воюва с всичкото напрежение на упоритостта си, с примордиалния инстинкт на потребността си да живее. Някога красивата и нежна интимност се трансформира в зловещо оргиастично възжаждане по миналото. В неврастеничен кръговрат на спасението, любовта се възражда чрез противни деформирации в жалейна мътилка, вгъстена от сълзите на греха –  възкресение ли е това, или убийство? Юг Виан знае, че любовта не може да съществува без плътта. Аферата му е трагедия, прехвърлила моралните падения на древногръцките драми, защото тя къса от него нещо по-свято от нравствеността – чистотата; преразказва девствената, едемска любов през разюзданата сласт на безочието. Но колко ли поразяващо трябва да е това дяволско рециклиране на единствената истина в елементарната пошлост за многократна употреба? Светотатството на Виан е по-покрусително от насилието на грешника над религиозността. При него е налице разцепване на личността спрямо обекта на любовта – травматична дисоциация от реалността, откъсване от фактологията, изкривяване на спомена през времето и пространството в медиума на неосъзнатата му и потискана чувствителност. Той напълно се е предал пред фаталното, биполярно фланьорство на разпътното си вдовство.

Той е деликатна личност, коносиер, погълнат от изтънчеността на изкуството и Северния ренесанс. Заможен, порядъчен и меланхоличен, прекарва дните си в своя богато украсен, но тъмен и самотен дом или в обикаляне из улиците на Брюге.

Брюге, при всичката си свръхиндивидуализация, има полиморфна същност и калейдоскопичен характер, съставен от множество повърхности, завихрящи собствена идентичност. Съпруга, добродетел, град, предчувствие, самият Юг Виан – това е Брюге, но не само. Градът има и своя глас – укорителен и строг, изпят в камбанния си звън, понесъл през вековете великолепието на своето мистериозно, готическо превъзходство. Камбаните на Брюге са герои, мъчители и глашатаи, свидетели и отмъстители. Самите те са емоции и усещания, вместилище и на заплахи, и на утеха.

Старият град е новооткрито поле на действие в предмодерността – слабо населените улици позволяват пространство за скитане на мисълта и на тялото. Преситените чувства не могат да стоят под ключ, а трябва да намерят изход навън и макар и да остават вътрешни за човека, те се проектират и върху околната архитектура. Обратното също е валидно. Самият Роденбах експлицитно посочва Брюге за централен герой в романа си, тъй като присъствието му определя поведението на хората, за които разказва. Затова, а и поради интереса си към фотографията – нов технологичен феномен, – той включва в първото издание на творбата актуални фотографии на Брюж от туристически архив с неизвестно авторство. (Други оригинални снимки са поместени в българското издание.) За него е особено важно читателят да усети въздействието на града върху собственото си настроение. Това е една феноменология на окръжаващата среда, в която блянът, впечатленията и капризите добиват плът и историчност.

В „Мъртвата Брюге” градът е изтълкуван в опалесциращия отблясък на една болезнена перцепция на архитектурата, която се деформира през угнетителната самота на гибелта. Става дума за съвършеното коравосърдечие на каменния град, в който нагнетената страст съжителства заедно с абстрактното благоприличие на навика, старовековната твърд на постоянството, на историческата пределност, в проломите на която е принудена да съществува една буйност, отприщена от несъзнавани импулси за саморазрушение. Да, Брюге е жесток. Самата Белгия сякаш го предполага – тиха, ювелирна, топла – същевременно полифонична, мрачна, мъглива и влажна, мухлясваща и разчовечаваща; светска и императорска, но и монашеска, и деликатна със своите дантели и бегинажи. Бегинажът е любим топос и извор на символи за Роденбах.

Импликирана в Брюге е липсата, която, по неочакван начин, се олицетворява в неговия особен ландшафт. Водата също е символ – граница между тук и отвъд, вълшебен портал, отделящ реалното от отвъдното. Отражението е ключово събитие, раздвояващо Аза – единият е подчинен на ригидната обикновеност, а другият е напълно освободен от физическите вериги на земното съществуване, но и силно интроспективен. Сблъсъкът на човека с неговото отражение е среща между две отделни личности, не между личност и визуална проекция. Отраженията и водата присъстват навсякъде в рисунките на Брюге от Фернан Кнопф, а от темата се интересува и интригуващият художник Уилям Дегув де Нунк, създавал прекрасни нощни пейзажи на каналите и сградите на „мъртвата” Венеция (която, също като Брюж, е част от традицията на „мъртвите градове”. В изданието на “СОНМ” e включена малка антология с откъси от други такива литературни творби). Самият град е град на отражения. Неговите красиви каменни сгради и готически портали се умножават в спокойната, тъмна вода на каналите, като по този начин се превръщат не в изкуство на понятието, а на атмосферата.

Любимата, вече мъртва, също е самият град, но градът е и Юг, бродещ из калдъръма; под въпрос е естеството на съществуването, защото то е тоталност и нищожност едновременно; нещо неоформено, но пулсиращо, дишащо, нещо чувстващо. Въздишка, чието ехо вибрира в тежките крачки на халюциниращия самотник; сън, брат на смъртта, сам превърнал се в умиране – сам по себе си копнеж по гибелта. Това е всъщност декадентството.

Смъртта броди навсякъде, но в последен изстъп на сграбчване на живота се изражда в чудовищна любов, в мазохистично закрепостяване към уродството, подигравката, вулгарния излишък. Много емоция е поместена в малкия обем на романа, изразена в непретенциозни, кратки изречения – блестящ витраж на скромно, но необикновено литературно изживяване. Чистата любов и омразният грях обитават една материя; поетичната нежност и органичната сласт – също. Все пак при Роденбах вулгарната корпускуларност е притисната от много притворство; в 19. век предстоящата изстъпност на експресионистичните десетилетия е все още твърде далеч. Особено в стария град, в който основен център е бегинажът. Бегинката е оживялата присъда на брюжките камбани, тя е и съвестта на Юг Виан.

Жената винаги е представлявала образ вселена, вместяващ в себе си множество осъществявания, лица и способности. Символизмът употребява образа й обстойно, превръщайки го в аморфна маса от митологизирани противоположности. Тя е Саломе, Цирцея, Медуза, сфинкс, хибридно получовешко същество, истинска енигма, очарователна и унищожителна. Като умела проститутка приласкава мъжа и го води към гибелта му.

Жената змия, омайницата с името „Грях” на немския символист Франц фон Щук, с фаталността на своята метафора разрушава всяка стилизация на преживяването. Чрез своята чувственост осигурява протяжност на негативния опит, извеждайки го отвъд пределите на общодостъпното, превръщайки го в дълбоко лична и неназовима трагедия. Символистите отнемат от образа на прерафаелитската жена нейната изтънчена, романтична съзерцателност на очакването и я превръщат в чудовище на прелъстяването, в зла и потайна магьосница, осъществена в неврастеничния възклик за животворност на истеричната пищност на порока. Чрез физическите си прелести тя прониква в мъжа с неназовими чародейства, откъсвайки го от самия него.

Орфеичното осмисляне на вътрешния свят, тягата на романтизма към ирационализма, окултизма и езотеризма водят до апокалиптични размествания в обществения status quo. Свръхазът отстъпва пред id – това е в същността си декадентството, така се случва и при Юг Виан. Неизбежно обаче, поради непоносимата сила на конфликта, тези изтощени от противоборство отломки ще се съберат отново в един насилнически финал.

„Мъртвата Брюге” е литургично декадентство на страданието, щедро звънтящо в ехото на безутешната самотност. Става дума за една не обезличаваща, а силно индивидуализираща болка, която осмисля човека чрез митологична по своя мащаб скръб отвъд всеки библейски бич, отвъд всяка позната до този момент тревога. Най-човешката способност – чувстването, ще унищожи човека, но не е ли това унищожение поетично, вълшебно, почти красиво?…

 

Жорж Роденбах, „Мъртвата Брюге“, прев. Красимир Кавалджиев, изд. „СОНМ“, С., 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img