„Мигът на звездата“ – естетика и колорит в простотата на съществуването

Популярни статии

бр. 10/2025

Марина Табакова

 

Мигът на звездата“ е последната творба на Кларисе Лиспектор, една от най-забележителните фигури в бразилската и световната литература. Романът представлява своеобразен връх в нейното творчество, както и едновременно завещание и откровение – текст, който излъчва както отчаяние, така и надежда. Лиспектор е известна с дълбокото си изследване на човешката душа, и това произведение не прави изключение. Нейният стил е наситен с интензивни размисли за съществуването, идентичността и екзистенциализма. Произведенията ѝ често могат да объркат нагласата на читателя първоначално, че става въпрос за меланхолични, скръбни и потискащи усещания, които ще доведат до злокобен край. Това е колкото вярно, толкова носи също обратен знак, когато читателят осъзнае какво стои зад думите. В уводната част на „Мигът на звездата“ самата авторка заявява: „Не очаквайте следователно звезди в това, което следва: нищо няма да блести, става дума за мътна материя…“, но въпреки това успява да превърне историята на своята героиня Макабея в метафизичен размисъл за човешкото съществуване, като ѝ подарява така бленувания от момичето звезден миг.

Централната фигура на романа – Макабея – е лишена от всякаква значимост в очите на обществото. Нейният живот, изпълнен с баналности и самота, е разказан от персонажа разказвач Родриго С.М., който същевременно изпълнява и ролята на философски посредник между читателя и творбата. Родриго описва Макабея като „девойка, която не знаеше, че е това, което е, по същия начин, по който едно кученце не знае, че е кученце“. Тя живее в крайна бедност, без осъзнаване на собственото си нещастие, водена от едничкото желание да съществува. Лиспектор изгражда героинята си като архетип на социално маргинализирания човек, чиято история на пръв поглед е тривиална, но на практика носи универсални въпроси за смисъла на живота и достойнството.

Ключова особеност на романа е неговата стилистика. Текстът е изграден на принципа на потока на съзнанието, което го свързва с произведенията на автори като Джеймс Джойс и Марсел Пруст. При Лиспектор обаче този похват не служи само за отражение на вътрешния свят на героите, а създава диалог между индивидуалното и универсалното. „Тази книга е мълчание. Тази книга е въпрос“ заявява разказвачът, подчертавайки нейната съзерцателна и философска природа. Чрез своето писане авторката задава въпроси за екзистенциалната самота, невидимостта на битието на бедните и силата на словото като трансформиращо средство.

Автобиографичният контекст също играе съществена роля в интерпретацията на романа. Лиспектор, която цял живот е усещала себе си като „чужда“ в света, заключава обобщаващо в размислите на своя герой Родриго С.М.: „Пиша, защото нямам нищо друго за вършене на този свят: в повече съм и няма място за мен на Земята на човеците. Пиша, защото съм отчаян и изморен, не издържам вече прозаичността на своето съществуване и ако не беше неизменната новост, която предполага писането, аз бих умирал в символичен план всеки ден“. Това усещане за отчужденост и липса на място резонира в съдбата на главната героиня, чийто живот е лишен от структура, цел или външна значимост. В този смисъл романът се вписва донякъде в традицията на модернистичната литература, изследваща кризата на идентичността и смисъла в условията на дехуманизация.

Един от най-забележителните аспекти на творбата е критика ѝ към социалната действителност. Темата за глада – както физически, така и духовен – присъства като лайтмотив в целия роман. Лиспектор използва живота на Макабея, за да даде гласност на живота на бедната прослойка в бразилското общество и изключително силното социално неравенство в държавата. Главната героиня успява да съхрани себе си, намирайки радост в малките неща: събира цветни реклами, които ѝ носят илюзорен цвят в живота, или се наслаждава на редкия миг, когато остава сама в стаята, която обичайно дели с други. Тези моменти на „с-в-о-б-о-д-а“, както ги усеща тя, подчертават контраста между нейните малки удоволствия и огромните лишения, които обгръщат съществуването ѝ.

Заглавието на романа – „Мигът на звездата“ – също носи дълбок символизъм. Макабея, въпреки своята анонимност и незабележителност, преживява своя звезден миг – миг на пробуждане, когато гадателката ѝ предсказва бъдеще, изпълнено с любов и щастие. Именно думите на гадателката, актът на словото, ѝ дават усещане за промяна. Това утвърждава философското послание на Лиспектор за словото като сила, способна да преобразява. Финалните мигове на Макабея, когато вижда зелената трева, ѝ носят просветление: „Днес, помисли си тя, днес е първият ден от моя живот: Родих се“. Зелената трева – символ на младостта, на крехката надежда, въплъщава вътрешната трансформация на героинята дори в лицето на трагедията.

Финалът на романа е многозначителен. Последните думи на Макабея – „Колкото до бъдещето…“ – въпреки смъртта ѝ, утвърждават жаждата за живот. Родриго завършва кулминационния момент с репликата „И ти ли, Бруте?!“, което носи множество интерпретации – от чувство на предателство от страна на съдбата до триумфа на една проста и невидима героиня, която надживява своята собствена незабележителност. Тя побеждава „Принца на мрака“, показвайки, че дори „най-незначителният“ живот може да има своя момент на звездна светлина.

Мигът на звездата“ е текст, който се извисява сред върховите постижения на световната литература със своята способност да съчетае дълбоко личното с универсалното. Кларисе Лиспектор не само добавя своя неповторим глас към модернистичната традиция, но и доказва, че простотата на словото може да разкрие сложността на човешкото съществуване. Творбата ѝ не предлага отговори, а вместо това кани читателя да съзерцава, да чувства, да мисли и най-вече да приеме живота в неговата крехкост и мимолетност. Такива истории си заслужава да бъдат четени, защото от тях се учим на емпатия и разбиране. Романът ни изправя пред огледалото на собствената ни човечност и ни подтиква да търсим стойност там, където обикновено не я виждаме. Това е книга, която разголва душата – на автора, на героите и на читателя. Тя ни приканва да бъдем по-внимателни към тези, които светът е направил невидими и да преосмислим собственото си място под звездите.

 

Кларисе Лиспектор, „Мигът на звездата“, прев. Илияна Чалъкова, изд. „Колибри“, С., 2024

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img