Детайлно описание

Популярни статии

бр. 31/2024

 

Деница Мешова

 

„Детайлите“ е точно това, от което се нуждае всеки читател – нещо различно, нещо интересно, нещо с необичайна структура. Тя е нежно, но и едновременно остро написана. И със сигурност красиво преведена. Книгата не се чете, а преминава през очите на завладения читател, който понякога се връща да препрочита отделни пасажи и да се вгледа в детайлите.

Неслучайно романът се превръща в истинска сензация в Швеция, родината на авторката на книгата, като пренася успеха си и на международната сцена. Книгата донася редица награди, една от които е най-важната литературна награда в Швеция – „Аугустприсет“ (2022), както и наградата на вестник „Афтонбладет“ за 2023 г. Книгата е толкова впечатляваща отвън, колкото и отвътре. Красивата корица на българското издание е дело на Люба Халева, като дизайнът и концепцията са вдъхновени от оригиналната шведска корица.

Романът е структуриран в четири части, всяка от които носи име на персонаж от миналото на повествователката. Интересното тук е, че в цялата първа част името на героинята разказвач не се появява. Очаква се това да се случи в някоя от следващите части или поне в края на романа, но тя остава неназована. Анонимна. Безименна. Ако някой все пак е открил името ѝ, разпиляно из стотиците описани детайли в книгата, то моля да ме извини.

И въпреки че името ѝ липсва из пределите на книгата, тя успешно представя четирима свои близки хора от миналото така интимно, че в даден момент се натрапва странното чувство, че и самият читател е живял с тях поне няколко дни и е обитавал едно и също пространство.

В първа част на романа любимата Юхана и съпоставката с нея, нейните навици, възможности, емоции и други състояния, разкрива и много за самата повествователка, която никога не говори пряко за себе си, а единствено през някого друг. В тази част на име Юхана действие по-скоро няма. Цялата тя е една голяма ретроспекция, каквито ще се окажат и останалите три части на книгата. Спомените, които преливат в главата на мистериозната жена повествовател, са възпламенени от две неща – една стара книга и една болест, които я връщат назад, и то доста отдавна. И разбира се, образът на треската. Той е много подходящ, защото е може би най-близкото състояние до това на любов, и до неизживяната любов, която е изпитала спътницата на Юхана. Неразположението на духа и тялото и нападащите я халюцинации са в основата на това жената повествовател да се върне назад в миналото до незабравените си любови. Ключови образи в първа част са името на писателя Пол Остър и неговата книга „Нюйоркска трилогия“, които възвръщат отминалите моменти отново пред очите на героинята. Литературата присъства съвсем осезаемо и плътно в първа част, като в един момент дори интимните връзки на жената повествовател са представени именно чрез литературни творби. Хората в живота ѝ след Юхана са групирани по литературен вкус или липса на такъв.

В част втора първата среща между любимата Ники и повествователката отново се случва по време на курс в университета – точно както и в част първа. Курсът обаче остава недовършен от самата жена разказвач, докато разкрива чудни възможности за Юхана и Ники. Така остават незавършени и тези нейни връзки, и нейното образование. И докато при Юхана споделянето на текстовете, които повествователката пише, е пълно, то във втора част при Ники това е на противоположния край: самата Ники е писателката, която обаче не споделя и дума от написаното с героинята разказвач. И в тази част на романа работи образът на литературата – този път скрит в книгата „Човекът без качества“. Друг важен детайл защо Ники е перфектната сродна душа за жената разказвач е разговорът помежду им. Този нестихващ и неспирен поток от теми и усещането, че те не водят стотици разговори, а имат един-единствен, който никога не е приключвал. В тази втора част на романа различното е разширяването на пространството, което героите обитават. Докато в част първа то се свежда най-вече до един апартамент или един задимен бар, то тук читателят напуска това затворено място, за да се отправи на пътешествие чак до Ирландия и да намери нищо повече от един фактологичен край на отношенията с Ники. Един шумен спор. Наистина сякаш и на читателя му олеква, когато Ники напуска страниците на романа. Животът с нея е напрежение и хаос. А единственият спомен от дните отново е една книга.

Трета част на романа обособява едно пространство, което тук се оказва доста затвърдено вече като единственото, което е сигурно и което със сигурност ще е там и няма да предаде своите посетители. Или да ги съди. Това е кръчмата. Музиката и свободата. Кръчмата е противоречиво пространство, но в този роман е място на много смях, запознанства и късмет. Третият специален човек в света на жената повествовател пристига от дебрите на една скрита сцена на нощен бар. Алехандро е непредсказуем и е единственият мъж, на когото е посветено име на част от романа. Алехандро може да бъде описан с няколко думи: хипнотизация, импровизация, музика и наркотици. Съвсем неочаквано и небрежно тук на читателя е спомената важна промяна в живота на жената разказвач, и то само в едно обяснително изречение, едно описание – че Алехандро е баща на първото ѝ дете. След това на четящите става ясно и че Алехандро е изчезнал отдавна и не може да бъде намерен. Все пак месеци по-рано краят на връзката с Алехандро е тих и предусетен. Скандал няма, а по-скоро само сбогуване. Друг важен образ в трета част е този на приятелството и на Сали. Ако връзките на Сали и тези на главната героиня разказвач могат да се противопоставят на плоскост, то това ще е антитезата завързванеобвързване. За самата Сали отношенията и любовта са проблематични и винаги приключват прекалено бързо. Те са затвор и страх от поставяне в ограничения. Докато същността от споделяне и обвързването са нещо ценно и приятно за жената повествовател. Тя не се страхува да навлезе надълбоко дори да напусне след това наранена. Детайлите свързани с героинята на Сали са множеството рокли и дрехи. И най-вече трите рокли, които тя така прилежно подбира за посрещането на Новата година. Сякаш те и мястото за тяхното описание в книгата съдържат в себе си всички мечти, желания, копнежи, заблуди, които самата Сали носи в себе си. В трета част на книгата важно място заема и добре обособеният символ на канапето, на дивана, в живота на героите. Всеки от тях е преживял поне едно себепроменящо нещо на тази мебел. Или е обитавал апартамент единствено с един диван в него. Или е усещал стар аромат на човек от миналото там.

Част четвърта е отново различна. Различна по начин, по който читателят отново съвсем небрежно в едно изречение трябва да научи, че този последен специален човек от книгата всъщност е майката на самата жена разказвач. Или по-добре да се каже жената, дарила я с живот. Защото никъде в цялата част не се споменава думата майка. А жената повествовател я нарича неутрално по име – Биргите. На няколко места споменава баща си и се връща към спомените с него, наричайки го така, ала майка ѝ до края остава просто Биргите. И в тази част на романа е пълно с имена на много книги, тук обаче се намества нов гост – едно огромно количество тревожност. Тази част е пълна и със спомени, стотици детайлни спомени. А връзката майка – дъщеря е необикновена и индивидуална, изпъстрена с много моменти, които на по-късен етап ще са директен отпечатък върху възприятията на младата жена повествовател. А „Детайлите“ е книга, която определено си заслужава да бъде прочетена. За да остави и тя своя отпечатък върху вас.

Ия Йенберг, „Детайлите“, прев. от шведски Стела Джелепова, изд. Orange Books, София, 2023

 

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img