„Домът на пчелите“: оригинална игра с българската история и фолклор

Популярни статии

бр. 41/2024

Яница Радева

 

„Домът на пчелите“ на Цанко Лалев получи вниманието на два литературни конкурса през календарната година. Писателят е известен като поет със стихосбирките си от края на 80-те и 90-те години, както и – според бележката на издателството – с произведенията си за деца, свързани с българския фолклор. Този свой предишен опит той е използвал за написването на дебютния си роман. Още от първите страници прави впечатление, че романът е написан в два стилистично открояващи се регистъра (избор на издателя е и различното ошрифтяване на всеки от тях), представящи на читателя три сюжетни линии, които финалът събира оригинално и мотивирано чрез образа на колкото реална, толкова и имагинерна личност – Цанко Дулев – алтер его на писателя Цанко Лалев, представен като забравен съвременник на Атанас Далчев, Александър Геров и Александър Вутимски, написал не само историческите части, включени в романа „Домът на пчелите“, но и стихосбирката „Улици заникъде“, в чието заглавие се улавя игра между собствената му книга с поезия „Тежки улици“ (1988) и „Пътища за никъде“ от Богомил Райнов.

Заглавието на романа отпраща към представата за почти идиличната атмосфера на земеделския и пастирския живот, но „Домът на пчелите“ всъщност предлага динамичен наратив с множества обрати и необикновени развръзки. Заглавието е заето от една от главите на романа и показва другия образ на пчелата – не събиращата мед, а бранещата собственото си пространство. Във финала хората ще трябва да намерят сили да сторят същото по един или друг начин в различните сюжетни линии.

Цанко Лалев използва познат конструкт за пътуването във времето, често експлоатиран в литературата и във визуалните изкуства, за да се покаже отминала историческа епоха или недостижимо бъдеще. Интересно е, че писателят гради алтернативно средновековно време, посочва неговата историческа недостоверност („Не сме в миналото – каза Никола. – Това е някаква паралелна реалност, която имитира миналото“), игра с възможностите разказаната история да бъде или да не бъде описана в книга („Нарочно говорят в паузи – помисли си Яна. – Така е по-интересно. Като глави на книга“). Опирайки се смело на българския фолклор и митология, без да губи баланса в отделните сюжетни линии, Цанко Лалев пренася двама тийнейджъри брат и сестра, Никола и Яна, в паралелното минало, откъсвайки ги от единия сюжетен план и пренасяйки ги в нов, населен с фантастични създания – добри и лоши самодиви, змейове, върколаци и всякакви създания, познати от българския фолклор. Жестът е рискован предвид опасността да бъде възприет като фолклоризация, която цели лесен успех, но умението на Лалев да пресъздаде достоверен и кинематографично богат романов свят превръща фолклорните и митологичните герои в пълнокръвни романови персонажи. Постижение на романа е условната историческа линия, която образува третата сюжетна линия и образно пресъздава средновековния Константинопол, катарите, българското средновековно село и болярския аристократичен дом. Тя е своеобразна аисторическа, алтернативна историческа част, която вписва романа в поредицата от писателски жестове, които се появяват напоследък в българската литература и реформират онова, което традиционно мислим като характерен метод за време-пространственото построение. Новият български роман все по-често съчетава минало и бъдеще, реалистично и антиутопично повествование, приказка и факт. Тези разнообразни черти на романа откриваме в „Тук живее Йожи“ от Надежда Радулова и разбира се, в „Хагабула“ от Тодор П. Тодоров – романа, носител на  Националната награда за български роман на годината „13 века България“ за 2023 г. и на номинацията за наградата за литература на Европейския съюз. Новите романи изграждат новата картина на българската литература, влизайки в диалог в европейската, която свободно се движи между времена, авторитети, митове и текстове и играе с тях (например „Емплузион“ на Олга Токарчук).

Алтернативната историческа линия от „Домът на пчелите“ във финала е представена като написана от забравения писател Цанко Дулев. И ако предходните сюжетни линии са, от една страна, съвременна – представяща грижите на едно средностатистическо българско семейство, и от друга, приключенска, представяща пътуването в паралелната реалност, тази част психологически мотивирано изгражда героите – тяхното минало, религиозни вярвания, политически убеждения. В резултат имаме роман, който е нито приключенски, нито фентъзи, нито исторически, а особен конгломерат, стъпващ върху схващанията на богомилството. Темата свързва романа с „Антихрист“ на Емилиян Станев. Частта, представена като записки „От „Сините тетрадки, намерени в кулата“, позволява да се направи връзка с романа на Станев и по стилистичното построение на фразата и изобразяването на героите.

От другата страна е линията с децата в романа. Тя предлага възможност той да бъде възприет и от по-млада читателска аудитория, което е негово предимство. Корицата му също разколебава еднозначното му възприемане като роман за възрастни. Той би могъл да получи добър отклик като литература за подрастващи, тъй като е написан увлекателно, образователно и недидактично. Темите са поднесени така, че отговорят за опитността на младия човек. Темата за болестта в съвременната линия също би могла да послужи като начин на справяне на съвременните тийнейджъри с трудностите, които им предлага съвременният живот. Не се сещам за съвременен български роман за подрастващи, който да е получил силен отзвук в литературното пространство, а „Домът на пчелите“, представен пред такава аудитория ще спечели нови читатели, тъй като децата в романа са представени като пълноправни герои на възрастните, имащи своите колебания и емоции, съответстващи на възрастта им – страхуват се, плачат, недоумяват, – но и като типични романови герои възприемат неестествената реалност, в която са поставени. Познаването на детското светоусещане идва без съмнение от опита на Лалев с литературата за деца, която е негово професионално занимание.

Обединил различни теми, Цанко Лалев е изградил „Домът на пчелите“ като оригинална игра с българската история и фолклор и е написал книга, на която пожелавам да намира своите нови читатели.

 

Цанко Лалев, „Домът на пчелите“, ИК „Хермес“, Пловдив, 2023 

 

 

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img