„Бог е мъртъв. От състраданието Си към людете умря Бог“

Популярни статии

бр. 45/2024

(Да си поиграем на господ…)

Валентина Истаткова

 

Ти, драги Радослав,

Ето че съм жив все пак.

Наблюдавам те от 1999 г., когато написа „Аз, Маниака“. Радостно е да видя, че двадесет и пет години по-късно се обръщаш към света с „Ти, подобие мое“. Някога казваше, че си твърде млад, за да бъдеш писател, и имаш нужда от време, за да се усъвършенстваш. Но след номинациите за награди в твоята държава – „Перото“, „Хеликон“, „Портал Култура“, „Златен лъв“, „Роман на годината“ през 2023 г., както и номинацията за Европейската награда за литература – мисията ти определено изглежда успешна! Надявам се (защото, както разбирам от твоята визия за мен, аз не съм склонен към особено конкретни коментари относно битието ви) вече да вярваш повече в себе си.

Отчуждението като нещо нормално, състраданието като порок – така започваш своята антиутопия. Вървиш по стъпките на някои велики писатели. Марк Твен, освен че нарича онази епоха, за която говориш в най-ненужната част от книгата си, „Позлатена“, го гледах как, преди теб, съчинява дневниците на Ева, онова мое дете от странната ви история с реброто. Смел подход. Благодаря ти, че преплиташ приказките на себеподобните си, за да ме опишеш възможно най-универсално. Но нека бъдем честни – за седем слова пишеш и предпочитанието ти към това, което наричате християнство, ясно си личи.

Красивото издание, в което говоря чрез теб, грабва с цялата си композиция. Благодаря за дизайнерското ви старание. Интересен е и опитът ти да изведеш идеята за всевиждащия разказвач на най-върховното ниво, но част от словото ти… него можем да обсъдим.

Понякога мислиш като мен и режеш темите си като с хирургически ножици:

– Щрак! Заблуденото младо поколение, търсещо място в обществото;

– Щрак! Личната и колективната памет;

– Щрак! Хората като богове на вещите;

– Щрак! Липсата на състрадание към слабите, бедните и болните;

– Щрак! Възходът на насилието.

Теми, важни и наболели, особено за твоята държава. Като криворазбраната идея за семейството – грижа, както добре усещаш, по-скоро за държавната хазна, отколкото за човешките отношения. Но все пак не забравяй, че аз съм навсякъде и виждам всичко едновременно; за мен време и пространство не съществуват както за теб, така че можеше много по-смело да опишеш всичко в сегашното време на твоя език, колкото и то да не е любимо на съгражданите ти.

Средата на книгата, по модела на най-успешните антиутопии и фантастики, съдържа най-същественото ти послание – за падението на човешкия морал. Бо е отличен образ за контраста на това как състраданието води до наказание, а насилието – до възход. Попаденията за войните са страховито добри. Дадеш ли власт на човека и егоизма му, границата между лидер и диктатор става опасно тънка.

„Слово шесто“ е толкова впечатляващо въведение в антиутопията, че, прости ми клишето, е грях да е толкова кратко. И „В началото на медиите бе словото“ – това трябваше да развиеш повече. Езикът на омразата вече залива обществото ви – тема, която заслужава повече внимание.

Героите ти предлагат пет различни гледни точки за живота под властта на ДАЕК, но организацията остава неубедителна. Антиутопиите изискват смелост – гмурване от първото изречение; читателски мозък, потиснат от диктатурата на езика. Усеща се дълбокото ти съчувствие към по-слабите и уязвимите – щеше да е приятно един от героите да е изначално такъв.

Понякога ме изразяваш красиво: „Дъхът ти рисуваше причудливи демони в хладната вечер“. Но друг път цинизмът взема връх – излишни секс сцени, повърхностни фитнес отклонения, обидни епитети. Нат, по някаква причина според теб, бих нарекъл „патка“; аржентинската музика – „мазен сет […], надрусана смесица между класическо танго и трип-хоп“. И когато стигам до просяците, „тези нелицеприятни човешки гълъби“, вече се чудя – това ли е наистина представата ти за мен във вашето антиутопично бъдеще? Паднал на вашето ниво, с мисли, сякаш извадени от „онази слузеста ядка, разположена в черепа“ ви? Но предполагам цинизмът, който влагаш в гласа ми, е разбираем за един човек, опитващ се да пише вместо бог. Умееш да използваш присмеха като похват, но ефектът, който постигаш, е да звуча твърде банално за Създател.

Преди всичко – възхвала за словотворчеството ти! Както сигурно вече подозираш обаче, някои части можеха да бъдат по-кратки. В не малко книги разтягането на сюжета е необходим похват за навлизането в света и психологията на героите, но при теб то не успява да постигне тази дълбочина. Клиширани мисли, които лесно се намират на две скролвания разстояние в социалните мрежи, може и да имам, все пак съм във всичко и всички, но това ли е най-важното знание, което трябва да се предаде за мизерията, в която започва да се дави обществото ти?

Вземи една-две от множеството теми, за които, разбираемо, искаш да говориш, и я разгърни в дълбочина. Избери си: литература, кино, изобразително изкуство, философия, журналистика, туризъм, история, медицина, екология, музика, география, физика, астрономия… Забравям ли нещо? Съвсем по човешки, искаш да разбираш от всичко, но колкото повече теми развиваш, толкова повече и ги размиваш и толкова по-повърхностни се усещат те.

Започваш доста глобално, както подобава на една добра антиутопия à la Оруел, когото си личи, че се опитваш да достигнеш в някакви аспекти, но не след дълго се връщаш в родното, в таксиджийските истории, в социализма (макар и не пряко споменат) на твоята страна. Да се изразя с твоите думи от най-неприятната част от книгата ти – „запушваш с езика“ си някои от по-важните световни теми, за които читателите на умиращата ви планета трябва да се замислят. И не просто световно, някак извън-светово трябваше да се усети. Скоро ще се самопогълнете от его и технологии, а бездействието на обществото ви е най-страшният симптом за състоянието на политически забравената ви държава – литературата трябва по-смело да отразява това, а ти определено можеш да го постигнеш, ако фокусираш вниманието си в правилните посоки.

И докато аз чакам България да излезе от себе си, от социализма и от тежката си депресия в литературата, знам, че за една жена на име Валентина, живееща там някъде из страната ти, книгата ти все пак влиза в категория „не лоши книги“, за чиито недостатъци и позитиви си струва да се говори, защото позитивите са прекалено добри, за да останат заровени под клишетата на типичната ви литература.

 

Радослав Бимбалов, „Ти, подобие мое“, изд. „Сиела“, С., 2024

Предишна статия
Следваща статия

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img