Теодора Тотева
Нетърпението да чакаш на опашка за автограф и вълнението да разгърнеш нова книга – тази година се завърна в НДК. В рамките на шест дни (от 7 до 12 декември) се проведе най-големият книжен форум у нас – Софийският международен панаир на книгата. Събитието зададе много въпроси – променил ли се е светът на литературата по време на криза, а вкусът на читателя? Кои са най-търсените заглавия и къде са акцентите в програмата?
Важни са няколко точки, които да се отбележат в тазгодишния форум. На пръв поглед панаирът се проведе в по-малък мащаб – 800 квадратни метра приютиха 80 издателства. Въпреки това остава притегателно място за четящи и пишещи. Обратно на предположенията, имаше постоянна динамика и поток от хора. Различни възрастови групи търсиха различни по жанр книги (от фентъзи романи до дебюти с поезия, през… езотерика… наука и история). Вкусът на читателя не се е променил по време на пандемията. Единствено начинът, по който избира книги е различен – по задълбочено и предварително набелязано заглавие.
През 2020 г. фестивалът бе отменен заради епидемичната обстановка в страната, за сметка на това сега е наситен с богата културна програма – над 40 събития в рамките на шест дни. Първото от които беше среща с писателката Теодора Димова. Освен с нея почитателите на българската литературата се срещнаха с Алек Попов, Георги Господинов, Ирена Иванова, Елена Алексиева, Добромир Банев, Петър Чухов, Мария Касимова-Моасе, Йордан Ефтимов, Захари Карабашлиев… Това са само част от имената, заложени в програмата. Наблягам на тези срещи, защото много от посетителите споделиха, че са дошли специално за да поговорят на живо с българските автори. Важен акцент бяха имено тези разговори на живо, които очевидно липсват на читателите.
Не беше подмината и темата с пандемията и екзистенциалните промени, които тя предизвика. Разликата с предишни издания е, че сега виртуалното пространство се изпълни със сериозно международно участие. Акцент в програмата бяха две мащабни онлайн събития, посветени на тенденциите в съвременната литература и книгоиздаване у нас. Изцяло онлайн се проведоха – IX софийски международен литературен фестивал и IV софийски международен литературен фестивал за деца и младежи.
Мотото на фестивала за деца и младежи беше „Отвъд буквите“. Организаторите от АБК за първи път срещнаха децата със световни автори като полската писателка Юстина Беднарек, писателя-пътешественик Хавиер Качо, гръцкия писател Макис Цитас, италианския автор Даниеле Аристарко. Въпреки липсата на жив контакт, деца и възрастни от цялата страна имаха възможност да се включат в събитията директно от домовете си, сподели Цвета Брестничка, директор на фестивала. А творческият процес и неговите тайни бяха разкрити на децата от Петя Александрова, Петя Кокудева, Мария Донева, Христина Петрова.
Друг акцент постави тазгодишното издание на деветия Софийски литературен фестивал. Той премина под мотото „Думата имат думите“. В него се чуха актуални писателски гласове от Европа. По-скоро думата имаха дамите. На фестивала се усети значително женско присъствие. Специални гости бяха Дубравка Угрешич, която говори за темите, засегнати в есетата ѝ „Епохата на кожата“, изд. „Колибри“ (превод Жела Георгиева) и романа „Щефица Цвек в челюстите на живота“, изд. „Колибри“ (превод Русанка Ляпова). Една от големите поетеси в румънската литература на XX в. Ана Бландиана представи най-новата си издадена книга на български език – „Имитация на кошмар“ (превод Румяна Станчева), изд. „Панорама“. Друго световно име в поезията Фиона Сампсън, автор на 29 книги със стихове, публицистика и критика, носител на редица престижни награди, представи „Колсхил“, изд. „Смол-стейшън-прес“ (превод на Цветанка Еленкова). Всяка от срещите имаше свой специален модератор. Въпросите, които авторите и водещите поставиха на преден план бяха свързани с отстояване на изконните европейски ценности, с това как да се справим с кризите като явление и процес в литературата и в самите нас. Фестивалът проследи тенденциите, които доминират в литературата на континента и рефлексиите им върху света от вчера, днес и утре. Разказите им вплетоха важни теми от настоящето.
Сред интересните имена, познати с една книга на български, бяха Ноеми Киш, Клаудиу Флориан, Кристина Гавран и Гаска Шиян.
Тази година по време на Софийския международен панаир на книгата и събитията около него на преден план се утвърди идеята, че именно литературата е връзката, която подпомага диалога, разбирането, изговарянето на различията. Създава остров от съмишленици, остров за среща с писатели, издатели, читатели, преводачи, илюстратори. Престижният книжен форум се е утвърдил като истински литературен празник и вдъхновяващо събитие, превърнало се в традиция за хората, които обичат книгите и срещите с тях.