Изкуството и потокът на мисълта

Популярни статии

бр. 36/2024

Весела Бозова

 

Искам да съм Марлон Брандо, плачещ с чарлстънови сълзи. Петминутен плач с развените крачоли, статична камера на ъгъла на Вазов и Раковска. Но аз съм само едно Брандисимо, льо пти Брандо, един малък бивш вестникарски, не чак толкова посредствен фотограф, току-що открил, че картата на неговия някога мистериозно откраднат апарат съдържа голи снимки, в които няма грам, ни капчица танго.

 

Романът ,,Странично осветление” разказва за фоторедактор, който бива въвлечен в необичайна ,,полукриминална история”. Два месеца след като е напуснал работното си място, се връща, за да вземе личните си вещи, но се оказва, че фотоапаратът му е бил използван и повреден. Възстановката на снимките от картата кара фотографа да застане на ъгъла между „Вазов“ и „Раковска“ и да потъне в „лепкавата слуз на безкрайни размишления“.

Юрий Рахнев, роден през 1975 г. в Бургас, има разнообразен житейски и професионален опит. Завършил е Бристолския университет, работил е като фотожурналист и като актьор, а в момента е учител по английски език в гимназия. Публикувал е проза на страниците на периодични издания. „Странично осветление“ е неговият дебютен роман.

Романът е едновременно меланхоличен и ироничен, колеблив и остроумен, проницателен и лек. Представлява мозайка от спомени и разсъждения, които в един определен миг нахълтват в съзнанието на повествователя, сякаш с цел безкрайно да разтегнат същия този миг и да отложат неговия край.

Стилът на писане е прецизен, езикът е метафоричен и гъвкав, а думите изплитат нишки от фрагменти, които не се обединяват в общ концептуален център, а се разпръскват в множество различни посоки. „Странично осветление“ е роман за огорчението, което се превръща в сила, за странността, която ни заобикаля, и тази, която е вътре в нас, за разделите, дъждовете, несигурностите, провалите, лудостта и смъртта. За всекидневието, което прави човека циничен, арогантен и посредствен. И за тези, които не сме, но искаме да бъдем.

Основната тема обаче, към която повествованието непрекъснато се връща, е тази за изкуството, как то се осмисля и по какъв начин присъства в ежедневието. В повествователния поток влизат музиката и „Бийтълс”, фотографията и Анди Уорхол, литературата и Хемингуей. Вкусът към изкуството е противопоставен на безвкусицата на нарцистичните псевдоавторитети, обитаващи институциите, и посредствените служители, на които им липсва усет към естетиката и познания в сферата, в която се развиват. Разсъждаващият фоторедактор, без изобщо да се смущава от своята арогантност, мислено отбелязва, че „за един шеф на графични дизайнери да не знае кой е Анди Уорхол, е равносилно на това шеф на филхармонията да не знае кой е Моцарт“.

Нетърпимостта към интелектуално бедните се конкурира с тази към баналностите. Възстановените снимки от картата на повредения фотоапарат са бездарни и пошли, но сякаш най-голямото недоразумение в тяхната направа е осветлението. „Такова осветление винаги напомня за тягостната странност на всяка една институция. Като види човек снимки с такова осветление, все едно започва да чува нервните вдишвания на някой блуждаещ из тъмните коридори на тази институция“. Фотографиите са лишени не само от професионализъм, но и от усет към красивото, от художествена стойност, те не разказват, а показват, не загатват, а материализират мига преди съвкуплението. Превръщат еротиката в бездушен цинизъм и го осветяват с вграденото осветление на апарата.

Точно тези снимки отприщват потока на мисълта и карат фоторедактора да се потопи „в транса на бездвижно пътуване“ назад, към миналото. Сред всички спомени, заровени в раклата на паметта, изплува и този, който отвежда повествователя към студентски изпит по литература. Романът разсъждава за литературата, която оставя отпечатък, и за „вместването“ в контексти, задължителни при тълкуването, за да получи то одобрението на авторитетите. „Рамките са мое кредо, шепнех си, докато стоях зад бюрото в нощта“.

„Странично осветление“ разказва за вместването в рамките на живота и отместването за миг на светлината върху страничното, неизказаното, спотаеното. Както и разтеглянето на този миг в стремеж да забави момента, да отложи взимането на решение. По „Вазов” или по „Раковска”? Към редакцията или у дома? Обратно към спомена за проливния дъжд в късната самотна вечер? Или към себе си? „Това ли бях аз, се питах, в това ли се съдържах – една необуздана единственост под нощното небе на късната есен?“

 

Юрий Рахнев, „Странично осветление“, изд. „Жанет 45“, Пловдив, 2024

Предишна статия
Следваща статия

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img