Между съня и реалността: литературният космос на Владимир Полеганов

Популярни статии

бр. 9/2025

(Деконструкции на въображението)

 

Валентина Истаткова

 

Владимир Полеганов е един от най-интересните съвременни български писатели, преводачи и сценаристи. Автор на сборника с разкази „Деконструкцията на Томас С.“ и романа „Другият сън“, който печели наградата „Хеликон“ за 2017 г. Бързо се утвърждава като майстор на езика и на сюрреалистичния, но не в жанровия смисъл на думата, разказ.

Като преводач Полеганов също оставя значим отпечатък, представяйки на българската публика емблематични автори като Томас Пинчън („На ръба на света“, „Вроден порок“) и Джордж Сондърс („Линкълн в Бардо“). За превода на романа на Сондърс той печели и награда от Съюза на преводачите в България.

 

Сборникът му с разкази, „Деконструкцията на Томас С.“, издаден през 2013 г., е книга, която се откроява със своята сложна структура и литературна смелост. Макар и доста недооценен в България, сборникът все пак печели признание на международната сцена – разказът „Птиците“ е включен в антологията „Best European Fiction“, а „Кладенецът“ получава втора награда на Националния конкурс за къс разказ „Рашко Сугарев“.

Сборникът е ярък със своята жанрова уникалност – смесица от постфентъзи, научна фантастика и магически реализъм, вдъхновен от традициите на латиноамериканската литература. Още със заглавието си Полеганов използва деконструктивистката идея за езика като писмо, а вътре в текстовете може да се забележи и идеята за това как ние самите се намираме в процеса на писмото. В центъра на историите стои умелото преплитане на реалност, мистерия и блян. Разказите се усещат като части от по-голяма мозайка, която читателят сам трябва да подреди, но скоро усеща, че никога няма да успее. И именно в болката от този провал е обичта към прозата на автора. Всеки текст е зареден с богата атмосфера, в която реалното и съновидното се преплитат в безкрайни лабиринти от мисли, спомени и символи.

– С „Птиците“ отлитаме, с несравнимото в български контекст въображение на Полеганов, към едно пътешествие, изпълнено с мистерия, докрай неотговорени въпроси и поетичност;

– „Чу ли очите им, видя ли смеха им?“ е разказ, който къса сърцето с дълбочината и чувствеността си, оставяйки трайно усещане за загуба;

– „Кладенецът“ е история, изтъкана от усещането за дълбока самота и търсене на смисъл, която потапя читателя в дълбоките води на човешката душа;

– „И. К. между редовете“ е личният разговор на Полеганов с Борхес, създаден като почит към неговата лабиринтна библиотека, в която реалност и литература се преплитат;

– „Естер и „Невъзможната колонизация“ е текст, разкриващ културнотехнологичен свят, напомнящ за любимия му жанр – научната фантастика. Преплита съдбата на героинята с въпроси за идентичността, обсесията, тленното, затворът и спасението;

– „Деконструкцията на Томас С.“, на който е и кръстен сборникът, представя свят, в който магията и технологиите се сблъскват, а границите на въображението се размиват, изграждайки сложна и многопластова реалност, замаскирана под съмнителна любов;

– „Макет на Града в Инструментариум“ е дълбок, съноподобен разказ, в който градът е както физическо, така и психическо пространство, изпълнено с метафори за самотата и преходността;

– „Перото“ преплита спомени, писма, сънища и загубата на нещо изконно лично;

– „И никой не си отива“ улавя усещането за времевата преходност и невъзможността за окончателни отговори след смъртта;

– А „Градове и рани“: първо пълно издание“ е кулминацията на сборника – новела, съчетаваща в себе си всичко, което прави Полеганов изключителен. Описанието на героите, града, емоциите, сенките и светлината, любовта и болката превръщат този текст в съкровище не само за сборника, но и за цялата българска литература.

Героите на Полеганов обикновено са скитници – както из сетивното, външно пространство, така и из собствения си умствен затвор. Разказите са не само мистериозни, поетични и психологични, но и дълбоко философски. Мотивите за изчезнали градове, стари писма, забравени книги, неочаквани срещи и сенки, които оживяват, създават усещане за интимност, което напомня за творбите на Габриел Гарсия Маркес и Хулио Кортасар. Често сравняван с Борхес в похватите си, Полеганов все пак успява да изгради свой свят – сложен, многопластов и незабравим.

Прозата е изящна, думите – омагьосващи и въздействащи. Диалогът, обещавам, е там, просто трябва да се зачетете по-внимателно. Полеганов прегръща двусмислието, оставяйки читателя с чувство на удивление и копнеж за още. Сборникът улавя същността на това, което прави латиноамериканската литература толкова вечна – способността ѝ да превръща обикновеното в необикновено, почитта ѝ към мистериите на съществуването и дълбоката ѝ връзка с човешкия дух.

За почитателите на Борхес, Рулфо и Алиенде този сборник е истинско съкровище – колекция от истории, които ще оставят дълбок отпечатък дълго след последната страница. И това не е просто книга – това е преживяване, покана да се изгубиш в свят на птици, мрак, технологии, изкуство, странни градове, писма и порои, спомени и безкрайните лабиринти на красивите и загадъчни думи.

 

Романът му „Другият сън“ е публикуван през 2016 г. и представлява смело литературно приключение, което изследва границите между реалността и съня, а на места дори намигва на по-старите читатели на Полеганов, които го познават със сборника разкази. Чрез уникалната си структура „Другият сън“ провокира размисъл за това как възприемаме реалността и какво означава да бъдем хора в един все по-технологичен свят.

Романът следва пътуването на един млад мъж от странното телефонно позвъняване до попадането му в (и последващото опознаване на) един непознат свят, където времето и пространството губят своята устойчивост. Темите за виртуалното и реалното, за загубата и съхранението на човешката същност са централни в романа. Полеганов използва по-нетрадиционни литературни похвати като поток на съзнанието, липса на абзаци и минималистичен, привидно несъществуващ диалог, за да подчертае хаотичния вътрешен свят на своя герой. Това придава на текста интензивност и усещане за непосредственост, превръщайки го в своеобразна симфония от мисли, спомени и усещания.

Може да се каже, че „Другият сън“ е едновременно и психологически, и фантастичен роман. Полеганов, който е завършил и клинична психология, и творческо писане, вплита в сюжета дълбочината на психологията на героя си и често получава критики от читатели за дългата проза преди кулминацията, но именно заради невероятното си словотворчество този похват в крайна сметка се оказва успешен за правдоподобното навлизане в света, вътрешен и външен, на героя. Полеганов представя другия свят не като място на стабилност, а като динамична конструкция на мисли и спомени. Темите за реалността, идентичността, сънищата и границите между физическото и виртуалното са представени с дълбочина и безспорната интелигентност на автора в един свят, изтъкан от красиви странности, извънземни (нищо че човекът в случая се явява такова), ярки цветове и ослепителна сетивна енергия.

Сюжетът е загадъчен и преднамерено отворен за интерпретация. Полеганов не дава готови отговори, а кани читателя да участва активно в създаването на смисъл.

„Другият сън“, подплатен с признанието на наградата „Хеликон“, утвърждава Полеганов като един от най-оригиналните гласове в съвременната българска литература. Това е книга, която изисква внимание и отдаденост, но в замяна предлага дълбоко и обогатяващо литературно изживяване.

 

Владимир Полеганов, „Деконструкцията на Томас С.“, УИ „Св. Климент Охридски“, С., 2013, 156 с.

Владимир Полеганов, „Другият сън“, ИК „Колибри“, С., 2016, 168 с.

Подобни статии

НАПИШЕТЕ ОТГОВОР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Времето е превишено. Моля попълнете кода отново.

Най-нови статии

spot_img
spot_img